Strokovnjaki iz Univerze Yale so naredili primerjavo napak, ki ji običajno starši počnejo pri poskusih ustvarjanja spalnih navad. Ugotovitve kažejo, da kljub dobrim namenom, starši pogosto pomanjkljivosti prej podkrepijo, kot pa jih odpravijo. K sreči so otroški možgani zelo prilagodljivi in se z lahkoto naučijo novih načinov kako se uspavati. Res je, da otroci pridejo na svet z raznimi razigranimi značilnostmi, vendar se nihče ne rodi s slabim spancem. V resnici so težave s spanjem navada, ki se je otroci privadijo – in to starši pogosto nevede krepijo.
Čeprav še zdaleč ni enostavno spremeniti slabe spalne navade, je to vseeno mogoče. Še posebej to velja za predšolske otroke in otroke v osnovni šoli. Tako pravi Dr. Lynelle Schneeberg, doktorica psihologije na Univerzi Yale, autorica knjige “Become Your Child’s Sleep Coach: The Bedtime Doctor’s 5-Step Guide, Ages 3-10” (Lifelong Books).
Dobronamerno starši podkrepijo slabe spalne navade, ključni dejavnik pri tem je dr. Scneeberg poimenovala kot »preveč starševske pomoči«.
»Velik izziv je otroke v starostni skupini od 3-10 let naučiti samostojno zaspati saj lahko starše prosijo naj se vrnejo v sobo s takim ali drugačnim kreativnim razlogom. Lahko pridejo sami ven iz sobe in starše prosijo, da jih pospremijo na stranišče, da potrebujejo bolj hladno vodo, da jih odeja pika in podobno,« razlaga dr. Schneeberg. Pomembno je razumeti kakšni so odzivi staršev na tovrstne prošnje.
Na primer, če otrok sredi noči zajoka in ga običajno v primete v naročje in ga zazibate v spanec se ta navada vtisne v možgane. Če prištejemo še utrujenost in stres staršev se verjetnost, da se ta neproduktivna navada utrdi, še poveča. »Zato utrujeni starši vedno znova in znova zapadejo v iste vzorce – utrujeni možgani oblikujejo navade zato, da zmanjšajo potrebo po razmišljanju.« Poleg tega otrok oblikuje navado, da zaspi v naročju ali s starši v bližini.
Kakšna je torej rešitev? Ustvarite nove, zdrave navade okoli vsega, kar spada v otrokovo spalno rutino. Ključna beseda tukaj je prav rutina. Otroci po naravi hrepenijo po doslednosti in predvidljivosti. Ne le za spanje, temveč za večino vidikov svojega življenja. Jasna pravila in pričakovanja pomagajo zmanjšati tesnobo, ker otrok ve kaj lahko pričakuje. Vrstni red dogodkov pred spanjem jim omogoči, da ustvarijo navade. To pomeni, da se bodo s časom zastavljeni načrti uresničili brez truda, kot na avtopilotu.
Napaka št. 1 – Ostajanje ali spanje v otrokovi spalnici
»Leži z mano«, »Ostani tukaj.« Težko se upremo takim prošnjam. Zlasti, če si želite, da otrok čim prej zaspi, da lahko nadaljujete z gospodinjskimi opravili, se sprostite ali zaspite. Če pa se prepustite otrokovim željam in ostanete pri njem ga nehote učite, da lahko zaspi le v vaši prisotnosti. Lahko se tega celo navadijo do te mere, da potrebujejo vašo prisotnost tudi, če se zbudijo sredi noči.
Rešitev št. 1 – Navadite otroka kako se lahko sam potolaži in se uspava
Postavite zraven postelje košaro s predmeti s katerimi lahko samostojno opravlja kako mirno aktivnost. Na primer slikanice ali kratke knjige, plišaste živalice ali figurice, blokec papirja in barvice ter malo ročno svetilko, da mu ne bo potrebno prižigati luči. Cilj je, da ima otrok pri roki predmete, ki so zabavni vendar ne delujejo spodbujevalno in s katerimi se lahko igra v postelji, dokler ni dovolj zaspan, da zaspi. Po mnenju dr. Schneeberg je to dobra navada, ki jo pogosto tudi odrasli uporabljajo. Če otrok protestira bodite nežni (vendar odločni) in mu povejte, da je sposoben zaspati sam, da je varen saj ste vseeno v njegovi bližini.
Napaka št. 2 – Pomanjkanje omejitev
Ne glede na to ali nenadoma stradajo, so pregrinjala vroča, srbeča ali preprosto napačna, so otroci mojstri razlogov zakaj ne morejo spati. Schneeberg temu pravi »povratki na oder« (ko se otrok vrača iz sobe in sam poda pritožbo) ali »priklici« (ko otrok prikliče starša nazaj v sobo).
Rešitev št. 2 – Nočni kuponi
Vsako noč ima otrok na voljo omejeno število kuponov s katerimi lahko pride iz sobe ali dobi določene ugodnosti (dodatna pijača, kratko pravljico, ..). V primeru, da do jutra nobenega kupona ne koristi, zjutraj dobi manjšo nagrado. Priporočljivo je okrasiti kartice z barvami, bleščicami, raznimi okraski ali nalepkami, da bodo otroku všeč. Ocenite koliko kuponov otrok potrebuje. Če ocenite, da vaš otrok ima več kot pet zahtevkov na večer, mu jih najprej dajte štiri in sčasoma zmanjšuje število. Bistvo je, da otrok stremi k uspehu. Vnaprej razložite nagradni sistem otroku, priporočljivo je celo, da skupaj z otrokom zaigrate celotno rutino tekom dneva, z nagradami in vsem skupaj.
Napaka št. 3 – Slabo urejena spalnica
Dobro urejene spalnice so temne, tihe in brez elektronskih naprav z izjemo ventilatorja, naprave za beli šum ali nočne svetilke. Določene podrobnosti v sobi naj bi bile enake ob 20h, kot tudi sredi noči. »Če je luč na prižgana zvečer, naj bo tudi ponoči, ko se otrok prebudi,« pravi Schneeberg.
Rešitev št. 3 – Okolje in določene podrobnosti naj bodo ves čas enake
Tudi glede elektronskih naprav je priporočljivo naj ne bodo otroku na voljo 30-60 min pred spanjem. In nobena od teh ne sodi v spalnico, ko spijo. »Skoraj nemogoče je, da bi se otrok lahko uprl tem napravam, če so v dosegu roke ali celo prižgane, ko je čas za spanje. Lahko poslabšajo spanje tudi v primeru, da niso v uporabi.« Slednje je priporočilo tudi za odrasle.
Napaka št. 4 – Brez rutine
Pripraviti otroka za spanje zveni enostavno. Umit zobe, si obleči pižamo, poslušati pravljico, spraviti se pod odeje. Vsi starši pa vedo kako je vse to pogosto težko izvedljivo!
Velikokrat je največja težava v doslednosti. Na primer, če en večer otroka spravimo v posteljo ob 9h in tam ležimo še pol ure, naslednji dan pa jih v posteljo spravimo ob 8h in poskušamo takoj iz sobe, je razumljivo, da bo otrok zmeden in tega ne bo sprejel.
Rešitev št. 4 – Dosledna rutina
Vsak večer naj se otrok odpravi v posteljo ob približno enakem času, sosledje dogodkov naj bo enako in enostavno predvidljivo. »Rutina lahko vključuje prigrizek ali napitek, kopanje, oblačenje, umivanje zob, zadnji izlet na stranišče in ena ali dve pravljici za lahko noč,« pravi dr. Schneeberg, »ko je rutina zaključena pojasnimo otroku, da hrana in pijača ali dodatne zgodbice niso več na voljo.«
Ne obupajte!
Kot pri vseh starševskih izzivih, se bo situacija najprej poslabšala preden se lahko izboljša. Če ste odločeni, da boste prekinili slabe navade, ne pričakujte, da se bodo spremembe zgodile čez noč. Zelo verjetno bodo tekle solze, kujanju in upiranju se tudi ne boste izognili. Dober znak je ta, da je najbolj kritična točka situacije običajno tista, ki pripelje do spremembe. Zato se držite svojega plana in stremite k doslednosti. Bodite pripravljeni na to, da se bodo pozitivne spremembe pojavile šele čez nekaj tednov ali celo čez mesec.
Ne pozabite, da je dober spanec lahko že za vogalom, ta pa lahko koristi celi družini.
Vir : yalemedicine.org